Ochrona krajobrazu

Ochrona krajobrazu

Cena: 45.00 zł
autor:ŻARSKA BARBARA
ISBN:978-83-7583-331-7
Wydawnictwo:Wydawnictwo SGGW
Ilość stron:268
Wydanie:2011 / IV zmienione
Format:B5
Oprawa:twarda
Ochrona krajobrazu nie oznacza jedynie tworzenia obszarów i obiektów chronionych na terenach o największych wartościach przyrodniczych, kulturowych i wizualnych. Ochrona krajobrazu to także, i przede wszystkim, kształtowanie harmonijnego i pięknego krajobrazu na całym obszarze w skali lokalnej, regionu i kraju. Należy dbać o krajobraz wszędzie, nie tylko na obszarach chronionych, realizować politykę ochrony krajobrazu spójną dla całego obszaru, uwzględniając uwarunkowania zewnętrzne.

Krajobraz jest rozumiany w tej publikacji jako synteza środowiska przyrodniczego, kulturowego i wizualnego. Zatem ochrona krajobrazu oznacza:

•    ochronę i kształtowanie środowiska przyrodniczego,

•    ochronę i kształtowanie środowiska kulturowego,

•    ochronę i kształtowanie środowiska wizualnego.

Według Europejskiej Konwencji Krajobrazowej (2000), „ochrona krajobrazu” oznacza działania na rzecz zachowania i utrzymania ważnych lub charakterystycznych cech krajobrazu w taki sposób, aby ukierunkować i harmonizować zachodzące zmiany, wynikające z procesów społecznych, gospodarczych i środowiskowych.

Głównym celem książki jest popularyzacja wiedzy i sformułowanie wskazań, dotyczących kształtowania, ochrony i zarządzania krajobrazem, z uwzględnieniem zasady zrównoważonego rozwoju, na większych obszarach, np. gmin, powiatów i województw, a także na obszarach chronionych, takich jak: parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu i obszary Natura 2000 (wybrane zagadnienia z tego zakresu).

Przy opracowywaniu polityki i strategii ochrony krajobrazu powinno się w szczególności uwzględniać indywidualność krajobrazową obszaru, uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne oraz stan krajobrazu i problemy ochrony. Specyfika krajobrazu i występujące na danym obszarze problemy ochrony powinny być punktem wyjścia do sporządzenia koncepcji kształtowania krajobrazu. Wówczas będzie on zindywidualizowany i zachowa swój niepowtarzalny charakter - nie będzie krajobrazem nijakim.

powrót do Ochrona krajobrazu ->