Domy pasywne. Najlepsze obiekty oraz technologie. Album

Domy pasywne. Najlepsze obiekty oraz technologie. Album

Cena: 45.00 zł
autor:Ryszard Piotrowski
ISBN:978-83-923394-5-8
Wydawnictwo:Wydawnictwo Przewodnik Budowlany
Ilość stron:210
Wydanie:2009
Format:250x320
Oprawa:Twarda albumowa
Domy Pasywne, Najlepsze obiekty oraz technologie niskoenergetyczne i pasywne w Polsce.
Świadomość budowania domów, które oszczędzają energię w naszym społeczeństwie jest bardzo niska. Przy zakupie samochodu zwracamy uwagę na aspekty niskiego zużycia paliwa, ponieważ odczuwamy to w codziennej eksploatacji. Samochód jest na pokaz, a dom? Wielu inwestorów mi odpowiadało, że po co „wymyślać i tak tego nie widać”. I budują domy z ociepleniem o grubości izolacji 5 cm (tak! tak! w roku 2009!) uważając sprawę energooszczędności za rozdział zamknięty. Nigdy nie spoglądaliśmy dalej niż za pierwszy zakręt, a powinniśmy spoglądać za piąty! Jak będzie wyglądała przyszłość budownictwa w Polsce? Ile będą warte nasze domy z . 10-15 lat? Niestety niewiele. Dużą wartość będą miały domy energooszczędne i pasywne. Koszt energii w ciągu najbliższych 5 lat wzrośnie o 120%. Wiele osób już w tej chwili ogrzewa część domu, wyłączając resztę grzejników. Ogrzewany garaż to już fanaberia!

Koszty ogrzewania domu pasywnego 170-metrowego to 100 zł miesięcznie, nawet jeśli energia wzrośnie 200% to i tak to będą grosze. Nie wspominam o komforcie życia — spaliście kiedyś w domu z wentylacją z odzyskiem ciepłego powietrza? — to poznalibyście znaczenie słowa „sen jak kamień”, świeże powietrze i brak przeciągów. W domu pasywnym ciepło jest w każdym miesiącu, nie ma zimnych kątów, duże przeszklenia powodują, że dom jest bardzo słoneczny, a ludzki organizm potrzebuje dużo słońca, zwłaszcza zimą.
Wielu czytelników zwróci uwagę, że może i ciepłe, ale na pewno bardzo drogie w budowie. Niestety to są mity które wzięły się z powtarzania tej samej kwestii na okrągło. Wiecie co jest najdroższe w budowie domu pasywnego? Uruchomiona funkcja myślenia u inwestora! Ile kosztuje sprawdzenie w trakcie budowy czy konstrukcja jest szczelna? (czy np. pomiędzy ścianami a więźbą dachową nie ma 10 centymetrowych przerw?) Nie kosztuje nic! Trzeba zadać sobie trud i sprawdzić prace ekipy budowlanej. Ile kosztuje wybudowanie dwóch kominów wentylacyjnych? Tyle samo co wentylacji z odzyskiem! Ile kosztuje wstawienie okien z użyciem taśm uszczelniających, a nie na piankę, która jest zabroniona we wszystkich krajach oprócz Polski, Kazachstanu i Kirgizji (nie wymieniam krajów środkowej Azji, bo tam jest -60° C zimą więc jak by powstawiali na piankę to by nie dociągnęli do wiosny). Kosztuje to 800 zł więcej! Jaki jest koszt zrobienia izolacji 20-centymetrowej na elewacji? 30% drożej za izolację, bo reszta systemu jest taka sama. Ile kosztuje wykonanie zimnych tradycyjnych ścian fundamentowych domu — 25 tysięcy zl i nawet żebyśmy tam izolację ze złota zamontowali to i tak będzie zimne! Koszt płyty, która jest super ciepła to 30 tysięcy — fakt! Niby drożej. Ale fundamenty robi nam ekipa 1,5 miesiąca, ponosimy koszty dojazdów itp. Płytę budynku wykonuje się 7 dni (słownie: siedem). Tutaj dotykam tematu stresu w trakcie budowy! Pamiętajmy, że wykonawcy mają nas gdzieś, bo ich celem jest zarobienie kasy, a nie wykonanie dobrze. Są świetnymi psychologami i wiedzą, czy inwestor się interesuje jakością prac czy nie. Nie będą nam polecać rozwiązań energooszczędnych bo musieli by robić prace budowlane dokładnie. To może projektant? Tutaj lepiej się nie wypowiadać.

Pamiętajmy, że bez względu na ilość pieniędzy jaką mamy na inwestycję, to jest to stresujące
 zajęcie. Zachęcam was do lektury niniejszego albumu poświęconego tematowi domów
 pasywnych z przykładami jak zbudować krok po kroku takie domy i jak to zrobić np. w 8 tygodni. Poruszam temat nieciekawy czyli jak budować szybko, dobrze i nie płacić za ogrzewanie. Widzę to jadąc codziennie samochodem i spoglądając na mijane place budów. Mimo wszystko zachęcam do lektury.

Ryszard Piotrowski


powrót do Domy pasywne. Najlepsze obiekty oraz technologie. Album ->