Wêz³y cieplne w miejskich systemach ciep³owniczych. Poradnik

Wêz³y cieplne w miejskich systemach ciep³owniczych. Poradnik

Cena: 72.00 z³
Cena: 68.40 z³
autor:Kazimierz ¯arski
ISBN:978-83-88695-32-2
Wydawnictwo:Wydawnictwo Instal
Ilo¶æ stron:192
Wydanie:2014
Format:165x230
Oprawa:twarda
PRZEDMOWA
Od pierwszego wydania pozycji „Wêz³y cieplne w miejskich systemach ciep³owniczych" minê³o 17 lat. Pierwsze wydanie przedstawia³o stan wiedzy w nied³ugim okresie po transformacji ustrojowej po³±czonej z mo¿liwo¶ci± otwarcia siê na kraje Europy i ¶wiata o wy¿szym stadium rozwoju techniki. Znik³y wówczas ograniczenia stosowania narzuconych technologii i „gorset" kontroli rozwi±zañ technicznych sprawowanej przez ministerstwa i inspektoraty o randze ministerstw (np. Okrêgowe Inspektoraty Gospodarki Energetycznej). Ciep³ownictwo w Polsce zaczê³o ewoluowaæ w kierunku racjonalno¶ci i efektywno¶ci ekonomicznej rozwi±zañ. Punktem startu by³a jednak baza pozostawiona po rozwi±zaniach z minionej epoki (wêz³y hydroelewatorowe, grupowe wêz³y cieplne). Utrwalone zasady projektowania systemów ciep³owniczych mog³y siê powoli zmieniaæ, w miarê jak zmienia³y siê standardy ochrony cieplnej budynków i parametry miejskich systemów ciep³owniczych. Budynki istniej±ce zosta³y stopniowo wyposa¿one w systemy miejscowej regulacji temperatury - termostatyczne zawory grzejnikowe, wprowadzono indywidualny (w mieszkaniach budynków wielorodzinnych) pomiar zu¿ycia ciep³ej wody, pomiar zu¿ycia ciep³a w budynkach, ale tak¿e pomiar zu¿ycia ciep³a lub podzia³ kosztów ogrzewania w mieszkaniach. Drastycznie zmniejszy³y siê wska¼niki zapotrzebowania na ciep³± wodê. Nowe budynki charakteryzowa³y siê znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na moc ciepln±. Od czasu 1. wydania ksi±¿ki zmieni³y siê przepisy prawa, normy w wiêkszo¶ci zosta³y harmonizowane ze standardami Unii Europejskiej, której jeste¶my cz³onkiem.
Prawie 20 lat ewolucji polskiego ciep³ownictwa stawia nas w zupe³nie innej sytuacji -
zautomatyzowanych instalacji, zautomatyzowanych wêz³ów, czê¶ciowo zautomatyzowanych ¼róde³ ciep³a, dynamicznie dzia³aj±cych sieci ciep³owniczych, efektywnych i poprawnych technicznie rozwi±zañ elementów systemu ciep³owniczego.
Uk³ad obecnego wydania ksi±¿ki jest podobny do pierwszego, ale tre¶æ w ponad 90% (oprócz podstaw teoretycznych wymiany ciep³a i masy) jest nowa. Zmieni³y siê zasady projektowania, np. nie ma dzi¶ uzasadnienia stosowania dwustopniowych wêz³ów cieplnych, pojawi³o siê szereg programów wspomagania projektowania, istnieje wiele mo¿liwo¶ci optymalizacji rozwi±zañ przez stosowanie wyrafinowanych systemów automatyki (np. systemy samoadaptacyjne), zmieni³ siê zasadniczo asortyment urz±dzeñ stosowanych w wêz³ach cieplnych. Zmienia siê tak¿e podej¶cie do projektowania wêz³ów, chocia¿ autor, prowadz±c od szeregu lat szkolenia projektantów i firm ciep³owniczych, mo¿e zauwa¿yæ pewn± „bezw³adno¶æ" w pozbywaniu siê przestarza³ych nawyków. W ksi±¿ce zmieniono podej¶cie do wielu zagadnieñ, g³ównie do doboru elementów wêz³a cieplnego.
Rozszerzono znacznie rozdzia³ po¶wiêcony automatycznej regulacji parametrów wêz³a, wprowadzaj±c podstawy teoretyczne i rozdzia³ opisuj±cy charakterystykê statyczn± i dynamiczn± urz±dzeñ wêz³a cieplnego.
Kilka uwag dotycz±cych terminologii. Zdaniem autora pojêcia „sieæ cieplna" i „sieæ ciep³ownicza" s± zamienne, chocia¿ nieformalnie sieci± ciep³ownicz± nazywa siê raczej strukturê miejsk±. Wêze³ cieplny to zespó³ urz±dzeñ w sieci cieplnej, je¿eli wiêc powiemy: „wêze³ cieplny w miejskim systemie ciep³owniczym", to mamy na my¶li wêze³ w systemie miejskim. „Wêze³ ciep³owniczy" jest pojêciem sugeruj±cym zwi±zek z sieci± miejsk±. Zakresy znaczeniowe tych pojêæ nie s± ostre, dlatego bêd± u¿ywane pojêcia zarówno „wêz³a cieplnego" i „sieci cieplnej", jak i „wêz³a ciep³owniczego" i „sieci ciep³owniczej".
Autor zrezygnowa³ z wykazu oznaczeñ, s± ka¿dorazowo obja¶niane przy formu³ach obliczeniowych. Autor przyj±³ sposób odniesieñ do literatury (cytowania) w standardzie zbli¿onym do APA (American Press Association), co jest wygodne ze wzglêdu na szybk± identyfikacj± autora pozycji bibliografii.
Autor dziêkuje Recenzentowi, Pani prof. dr hab. In¿. Halinie Koczyk za przejrzenie rêkopisu i cenne uwagi.
Autor bêdzie wdziêczny Czytelnikom za nades³anie ewentualnych sugestii i opinii.

Kazimierz ¯arski, Warszawa, 2014 r.

powrót do Wêz³y cieplne w miejskich systemach ciep³owniczych. Poradnik ->